Nowa strona SP3
STRONA SP3
GOSSM
Podręczniki i dokumentacja
· Podręczniki-klasa III
Projekty edukacyjne
· Informacja dla rodziców
Kto jest online?
Obecnie jest 2 gości i 0 użytkowników online.

Witam Nieznajomy, zostań użytkownikim już dziś.

Języki
Wybierz język interfejsu:

 
 


To jest temat:Biblioteka
Newsy opublikowane w tym Temacie.


Zobacz wszystko

Leśmian
Autor Admin Opublikowano:  środa, 15 marca 2017

Biblioteka

„Samozwańczy Rok Leśmiana”

I runął mur, tysiącem ech wstrząsając wzgórza i doliny!

Lecz poza murem - nic i nic! Ni żywej duszy, ni Dziewczyny!

Niczyich oczu ani ust! I niczyjego w kwiatach losu!

Bo to był głos i tylko - głos, i nic nie było oprócz głosu!

 Nic - tylko płacz i żal i mrok i niewiadomość i zatrata!

Takiż to świat! Niedobry świat! Czemuż innego nie ma świata?

(B. Leśmian, Dziewczyna)

Bolesław Leśmian mógł być patronem roku 2017, ale nie jest. Mimo że w tym roku przypada  140. rocznica  urodzin i 80. rocznica śmierci poety, Senat odrzucił kandydaturę Leśmiana na jednego z patronów tego roku. Dlaczego ten wybitny poeta polski nie okazał się odpowiedni? Co przeszkadzało? Na te pytania trudno znaleźć odpowiedzi. Kiedy senator Fedorowicz przedstawił w Senacie kandydaturę Leśmiana i przeczytał wiersz Dziewczyna (https://www.youtube.com/watch?v=pb9kqKXC7QY) po prostu odrzucono ją, nie wydając się w żadne dyskusje i uzasadnienia. Może przeszkadzało to, że poeta pisał erotyki, a może jego żydowskie pochodzenie? 
Komentarz? 972 raz(y) oglądano.  Czytaj więcej... Wyślij artykuł do znajomych Strona gotowa do druku  
 
Polskie kolędy.
Autor Admin Opublikowano:  środa, 21 grudnia 2016

Biblioteka
Najpiękniejsze polskie kolędy

„Niezwykłe jest bogactwo kolęd polskich i niepospolite są ich wartości artystyczne.

 Nie wiem, czy inny kraj może pochwalić się zbiorem podobnym do tego,

 który posiada Polska.”

 Adam Mickiewicz

Począwszy od początków XIX w., polskie kolędy wzbudzały zainteresowanie  nie tylko kolekcjonerów, ale także uczonych. Palmę pierwszeństwa na tym polu dzierży bezsprzecznie ksiądz Michał Mioduszewski (1787-1868). Poświęcił on wiele lat na zbieranie i spisywanie teksów kantyczek (kantyczki - pieśni religijne, nabożne, zwłaszcza kolędy i pastorałki) ze wszystkich możliwych źródeł, w tym także bezpośrednio od ludu. Efektem tej gigantycznej pracy było wydanie dzieła Pastorałki i kolędy z melodiami... (Kraków 1843) oraz Dodatek do pastorałek i kolęd... (Lipsk 1853)

Bóg się rodzi jest jedną z najbardziej uroczystych polskich kolęd. O północy podczas pasterki (tradycyjnej mszy odprawianej w Wigilię Bożego Narodzenia) kolędą tą rozpoczyna się śpiewy ku czci dzieciątka Jezusa. Bóg się rodzi, a właściwie Pieśń o Narodzeniu Pańskim, to utwór Franciszka Karpińskiego, który nazywany bywa królową polskich kolęd. Tekst pieśni powstał w Dubiecku nad Sanem na zamówienie księżnej marszałkowej Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej. Kolęda, wraz z innymi utworami składającymi się na Pieśni nabożne, zabrzmiała po raz pierwszy w 1792 r. w Starym Kościele Farnym w Białymstoku. Informuje o tym tablica pamiątkowa: "W tym Kościele po raz pierwszy zabrzmiały Pieśni nabożne Franciszka Karpińskiego (1741-1825). Kiedy ranne wstają zorze, Wszystkie nasze dzienne sprawy, Bóg się rodzi, Pieśń o miłosierdziu Boskim, zanim ukazały się w Supraślu w oficynie OO. Bazylianów w 1792 r. ... " Tablica została ufundowana w 175. rocznicę śmierci poety. 
Komentarz? 665 raz(y) oglądano.  Czytaj więcej... Wyślij artykuł do znajomych Strona gotowa do druku  
 
Konkurs Gacyz}skiego
Autor Admin Opublikowano:  środa, 09 listopada 2016

Biblioteka

W czwartek 4 listopada br. w naszym gimnazjum odbyły się szkolne eliminacje IX Powiatowego Konkursu Recytatorskiego im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Komisja konkursowa w składzie:

 Małgorzata Brzozowska – naucz. j. polskiego

 Joanna Turos – pedagog szkolny

 Małgorzata Turemka – nauczyciel bibliotekarz,

 mając na uwadze wysoki poziom reprezentowany przez uczestników oraz doceniając dobór repertuaru i jego interpretację, postanowiła przyznać

 I miejsce Karolinie Parzych ucz. kl. II a i Julii Ambroziak vel Mrozowicz ucz. kl. II a;

 II miejsce Julii Prasce ucz. kl. II b

III miejsce Katarzynie Trębickiej ucz. kl. III a.

 W dalszych eliminacjach  naszą szkołę reprezentować będą Karolina Parzych, Julia Ambroziak vel Mrozowicz oraz Julia Praska. 
Komentarz? 588 raz(y) oglądano.   Wyślij artykuł do znajomych Strona gotowa do druku  
 
Ekranizacja "Dywizjonu 303" A. Fiedlera
Autor Bibliotekarz Opublikowano:  czwartek, 06 października 2016

Biblioteka


Już od kilku lat mówiło się o ekranizacji książki Arkadego Fiedlera „Dywizjon 303”. Było kilka projektów, zadania mieli podjąć się znani reżyserzy. I oto na początku sierpnia br. w Drwalewie pod Warszawą rozpoczęły się zdjęcia. Mają one potrwać do lipca 2017 r. Będą realizowane w Polsce - w okolicach Warszawy i okolicach Krakowa - a także w Wielkiej Brytanii. Film powstaje w koprodukcji polsko-brytyjskiej. Równolegle kręcona jest wersja angielska. Pierwotnie mówiono, że reżyserem "Dywizjonu 303" będzie Łukasz Palkowski. Ostatecznie został nim Wiesław Saniewski, autor m.in. filmów "Nadzór" (1983) i "Bezmiar sprawiedliwości" (2006). Maciej Zakościelny wcieli się w postać Jana Zumbacha, zaś Piotr Adamczyk zagra Witolda Urbanowicza. 
Komentarz? 769 raz(y) oglądano.  Czytaj więcej... Wyślij artykuł do znajomych Strona gotowa do druku  
 
Zmarł Tadeusz Różewicz
Autor Admin Opublikowano:  środa, 30 kwietnia 2014

Biblioteka

Tadeusz Różewicz (1921 – 2014)

Jeden z najwybitniejszych współczesnych poetów, a także prozaik, dramaturg i eseista, tłumacz poezji węgierskiej, wielokrotnie wymieniany jako kandydat do Nagrody Nobla  w tym roku obchodziłby swoje 93. urodziny.

 Różewicz urodził się w Radomsku 9 października 1921. Gdy wybuchła wojna, miał 18 lat. Walczył w szeregach Armii Krajowej. Po wojnie zdał maturę i zaczął studia na Wydziale Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1947 r. opublikował tom Niepokój, który uważany jest za jego poetycki debiut. Prekursor awangardy w poezji i dramacie, twórca niezależny, stroniący od polityki, wielki samotnik. Doświadczenia wojenne wywarły wielki wpływ na charakter jego poezji, w której pokoleniowa świadomość wielkiej katastrofy kultury odgrywa znaczącą rolę. Na pytanie: czy możliwa jest poezja po Oświęcimiu? dał własną odpowiedź, tworząc nowy typ wiersza, nazwany czwartym systemem wersyfikacyjnym literackiej polszczyzny (Niepokój, 1947; Czerwona rękawiczka, 1948). Nigdy nie pogodzony z konsekwencjami wojny (m.in. wstrząsający tom wspomnień poświęconych zamordowanemu przez Gestapo bratu, Januszowi, Nasz starszy brat, 1992 – opowiadania pisane od lat 50. i zebrane w różnych wydaniach prozy) tropił współczesne przejawy ludzkiego okrucieństwa. Twórca zaskakującego nurtu w polskiej literaturze, skupionego na egzystencji rozumianej jako wysiłek istnienia, jako zmaganie się z nicością (Rozmowa z księdzem, 1960; Głos Anonima, 1961; Nic w płaszczu Prospera, 1962; Twarz, 1964; Twarz trzecia, 1968). 
Komentarz? 1931 raz(y) oglądano.  Czytaj więcej... Wyślij artykuł do znajomych Strona gotowa do druku  
 
Koty, kotki, koteczki - podsumowanie konkursu i nie tylko
Autor Bibliotekarz Opublikowano:  niedziela, 13 kwietnia 2014

Biblioteka

Koty, kotki, koteczki - podsumowanie konkursu i nie tylko

Podobnie jak w latach ubiegłych w tym roku szkolnym nasze gimnazjum pomagało zwierzętom przetrwać zimę. Wielu uczniów wykazało wielkie zaangażowanie i chętnie brało udział w akcjach zorganizowanych przez sekcję ekologiczną samorządu szkolnego. Troszcząc się o naszych młodszych braci, dowiedli, że los zwierząt nie jest im obojętny. Podjęte działania, to przede wszystkim akcja „Pomóżmy zwierzętom przetrwać mrozy”. W jej ramach na początku lutego przeprowadzono zbiórkę pieniędzy na karmę dla bezdomnych zwierząt. Zebrano 82 złote i 40 groszy. Dzięki hojności uczniów i pracowników szkoły zakupiono 17 kg suchej karmy, którą uczniowie każdego dnia wykładali w różnych rejonach miasta, tam gdzie najczęściej pojawiały się bezpańskie zwierzęta. Wiele sytuacji zostało udokumentowanych w postaci zdjęć i filmów (zobacz galerię zdjęć). Choć zima w tym roku nie bardzo nam dokuczyła, to nie zapomniano również o skrzydlatym bractwie. W karmnikach, ale i wokół szkoły (zgodnie z sugestiami przyrodników staramy się rezygnować ze stałych punktów na rzecz bardziej naturalnych form dokarmiania) rozsypywano ziarno przyniesione przez uczniów. Akcja zakończyła się sukcesem. Każda ilość rozłożonej karmy znikała, co oznaczało, że zwierzęta nie były głodne i miały dość siły, by w miarę normalnie funkcjonować w zimowych warunkach. 
Komentarz? 1714 raz(y) oglądano.  Czytaj więcej... Wyślij artykuł do znajomych Strona gotowa do druku  
 
Międzynarodowy Dzień Kota
Autor Admin Opublikowano:  czwartek, 13 lutego 2014

Biblioteka

Międzynarodowy Dzień Kota (ang: World Cats Day, wł: Giornata mondiale del gatto) – święto naszych milusińskich – obchodzone jest 17 lutego (w Polsce od 2006 roku). Święto to zapoczątkowały spotkania rzymskich miłośników kotów, którzy co roku 17 lutego oddają cześć tym niezwykle lubianym we Włoszech zwierzętom zamieszkującym słynne Koloseum.

Pomysłodawcą obchodów dnia kota w Polsce był w 2006 roku redaktor naczelny miesięcznika „Kot”, prezes Polskiej Federacji Felinologicznej "Felis Polonia", międzynarodowy sędzia felinologiczny  Wojciech Albert Kurkowski.          W trakcie Światowego Dnia Kota większość klubów felinologicznych (felinologia – dział zoologii, nauka o kotach: źródło Słownik języka polskiego) należących do FPL organizuje pokazy kotów rasowych i akcje charytatywne. Po hasłem "Rasowce - Dachowcom" zbierane są wtedy pieniądze i dary rzeczowe dla bezdomnych kotów. Akcje te coraz częściej przenoszą się do szkół i przedszkoli. Święto to ma na celu uwrażliwienie ludzi na los bezdomnych zwierząt i pomoc kotom wolno żyjącym. Przyczynia się ono do integracji miłośników kotów. Zarówno hodowcy kotów rasowych, jak i miłośnicy kotów domowych wspólnie propagują szacunek dla kotów. 
2209 raz(y) oglądano.  Czytaj więcej... Wyślij artykuł do znajomych Strona gotowa do druku  
 
Historia choinki
Autor Bibliotekarz Opublikowano:  czwartek, 19 grudnia 2013

Biblioteka

Trudno dziś wyobrazić sobie Wigilię i Święta Bożego Narodzenia bez choinki. Chociaż przyznać trzeba, że zwyczaj dekorowania świątecznego drzewka jest stosunkowo młody.

Najstarszym materialnym świadectwem, potwierdzającym tę tradycję jest sztych Łukasza Cranacha Starszego (malarz i grafik niemiecki; czytaj więcej na www.wawel.krakow.pl)  z 1509 r., który przedstawia m.in. choinkę przystrojoną świecami. Bożonarodzeniowe drzewko stanowi symbol rajskiego drzewa życia. W okresie przesilenia zimowego miało ono nieść nadzieję i obrazować wiecznie odradzające się życie. Najstarsze doniesienia o drzewku przyozdabianym na Boże Narodzenie pochodzą z Alzacji, krainy leżącej na pograniczu Niemiec i Francji. Dotyczyły one ustawiania w domach iglastego drzewka: jodły, sosny lub świerku przybranego jabłkami, orzechami i ozdobami z papieru. Informacje te pochodzą głównie z piętnasto- i szesnastowiecznych kazań kościelnych, w których zwyczaj ten był krytykowany jako pogański. W 1604 r. teolog Dannhauer grzmiał z ambony, że „wśród różnych głupstw świątecznych jest także choinka". Mimo początkowej krytyki zwyczaj ubierania choinki (zwykle dopiero w dzień Wigilii) rozpowszechnił się w całej Europie (do Polski przywędrował na przełomie XVIII i XIX wieku). Najpierw był on znany jedynie wśród arystokracji. Na królewskie pokoje choinki trafiły w XVIII wieku za sprawą Marii Leszczyńskiej, która została żoną króla Francji Ludwika XV i jako pierwsza udekorowała Wersal choinkami. Zwyczaj ten poznała właśnie w Alzacji, gdzie wcześniej spędziła kilkanaście lat. Z czasem oprócz arystokracji przejęła go także szlachta i mieszczaństwo, a najpóźniej mieszkańcy wsi. W niektórych regionach południowej Polski choinki pojawiły się dopiero po II wojnie światowej. Zwyczajowo stała ona przynajmniej do Trzech Króli, ale najczęściej do Matki Boskiej Gromnicznej.

  
Komentarz? 1936 raz(y) oglądano.  Czytaj więcej... Wyślij artykuł do znajomych Strona gotowa do druku  
 
Pożegnanie Edmunda Niziurskiego i Joanny Chmielewskiej
Autor Bibliotekarz Opublikowano:  środa, 13 listopada 2013

Biblioteka

W październiku odeszli pisarze, których książki od lat cieszyły się niesłabnącą popularnością.

 „Zachodzi słońce nad Wędzarnią krwawo,

 Słychać krzyk drobiu Więckowskiej nieświeży,

 Sezon skończony, żegnaj sławo!

 Na zwiędłych liściach znokautowany bokser leży.

Twarz mu wykrzywia  uśmiech żałosny,

 Byle do wiosny!

 Kiedy ci walka na pięści zbrzydła,

 Poezji rozwiń skrzydła!”

 (E. Niziurski, Sposób na Alcybiadesa)

 9 października br. zmarł w Warszawie Edmund Niziurski – autor Księgi urwisów, Sposobu na Alcybiadesa  czy Niewiarygodnych przygód Marka Piegusa. Pisał inaczej niż większość autorów w latach 60. i 70. ubiegłego wieku.  Jego bohaterowie to „porządne łobuzy”, niegrzeczni chłopcy obdarzeni wielką fantazją, którzy raz po raz popadają w przeróżne tarapaty. „Dla dzisiejszych czterdziesto-, pięćdziesięciolatków lektura jego książek była jednym z najważniejszych doświadczeń pokoleniowych. Można było Niziurskiego nie czytać, ale nie można się było do tego przyznawać. Nieznajomość perypetii Piegusa czy Ciamciary, niewiedza o tym, na czym polega „próba dzwonka”, „zjawisko froteru” czy „bieg tabunowy”, na przełomie lat 70. i 80. eliminowała delikwenta z życia towarzyskiego i rozrywkowego – pisze w „Tygodniku Powszechnym” Cezary Polak


 
Komentarz? 2230 raz(y) oglądano.  Czytaj więcej... Wyślij artykuł do znajomych Strona gotowa do druku  
 
Szkolne eliminacje konkursu recytatorskiego
Autor Bibliotekarz Opublikowano:  środa, 13 listopada 2013

Biblioteka

W czwartek 7 listopada w naszym gimnazjum odbyły się szkolne eliminacje VI Powiatowego Konkursu Recytatorskiego im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Komisja konkursowa w składzie:

 Małgorzata Brzozowska – naucz. j. polskiego

Jolanta Krystosiak – naucz. bibliotekarz

 Małgorzata Turemka – nauczyciel bibliotekarz,

 mając na uwadze wysoki poziom reprezentowany przez wszystkie uczestniczki oraz doceniając dobór repertuaru i jego interpretację, postanowiła przyznać

 I miejsce Julii Krasce ucz. kl. I c i Krystynie Sobieskiej ucz. kl. III a;

 II miejsce Agnieszce Stelęgowskiej ucz. kl. II c

oraz wyróżnienia dla:

Moniki Fabiańczuk kl. I c, Kamili Krasnodębskiej kl. Ib, Karoliny Krasnodębskiej kl. Ib, Ireny Prylepy kl. 1b, Julii Wojtczuk kl. Ic

 W dalszych eliminacjach  naszą szkołę reprezentować będą Julia Kraska i Krystyna Sobieska. 
Komentarz? 1139 raz(y) oglądano.   Wyślij artykuł do znajomych Strona gotowa do druku  
 
Jeień z książką... Barbary Ciwoniuk
Autor Bibliotekarz Opublikowano:  środa, 23 października 2013

Biblioteka

„Literatura uczy nas jak mądrze przejść przez życie, uczy empatii i szacunku do drugiego człowieka. I im więcej obywateli będzie czytało, i im więcej będą czytali, tym społeczeństwo, myślę, będzie lepsze.” (Jacek Dehnel)

 

 Biblioteki szkolne – bramy do życia to hasło tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Jest on obchodzony na całym świecie od 1999 roku (do 2007 r. był to Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych). Święto zostało ustanowione przez International Association of School Librarianship – IASL (Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego). Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań.


         Na coraz chłodniejsze wieczory, deszczowe dni, mgliste i ponure poranki, biblioteka szkolna proponuje książki Barbary Ciwoniuk. Mamy nadzieję, że w przedstawionej ofercie każdy znajdzie coś dla siebie a lektura pozwoli ubarwić nieco szarą rzeczywistość.     

  
Komentarz? 1349 raz(y) oglądano.  Czytaj więcej... Wyślij artykuł do znajomych Strona gotowa do druku  
 
Rok Tuwima
Autor Bibliotekarz Opublikowano:  sobota, 20 kwietnia 2013

Biblioteka

Rok 2012 upłynął pod patronatem Janusza Korczaka, zaś rok 2013 należy do poety Juliana Tuwima.

W tym to roku mija 60 lat od śmierci poety oraz 100 lat od jego poetyckiego debiutu – publikacji wiersza Prośba w "Kurierze Warszawskim". Patronat Tuwima zaproponował Urząd Miasta Łodzi i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi. W październiku 2012 r. pomysł poparła sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu. <nbsp></nbsp>Sejm przyjął zgłoszoną uchwałę argumentując: "Obie rocznice stanowią okazję do oddania hołdu temu wielkiemu poecie, który kształtował język, wyobraźnię i społeczną wrażliwość wielu pokoleń Polaków, ucząc ich zarazem poczucia humoru i ukazując optymizm codziennego życia. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu dorobku poety dla dziedzictwa narodowego, ogłasza rok 2013 Rokiem Juliana Tuwima"

Julian Tuwim urodził się 13 września 1894 roku w Łodzi w żydowskiej rodzinie. Był jednym z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego i współzałożycielem kabaretu literackiego "Pod Picadorem" oraz grupy poetyckiej "Skamander". W jego dorobku znajdziemy teksty kabaretowe, rewiowe, polityczne oraz wiersze dla dzieci (m. in. Lokomotywa, Ptasie radio, Słoń Trąbalski, Spóźniony słowik, Murzynek Bambo). Podpisywał się ponad czterdziestoma pseudonimami m.in. Oldlen, Tuvim, Schyzio Frenik, Wim, Roch Pekiński. Był także tłumaczem poezji rosyjskiej, francuskiej, łacińskiej i niemieckiej. W roku 1939 opuścił Polskę i przez Rumunię oraz Włochy dotarł do Francji. Wraz z nim emigrują inni znani poeci: Antoni Słonimski, Jan Lechoń, Mieczysław Grydzewski i Kazimierz Wierzyński. W rok później Francja kapituluje i Tuwim udaje się do Brazylii, gdzie osiada wraz z Lechoniem w Rio de Janeiro. Jego wędrówka po świecie kończy się w Nowym Jorku. Do Polski Tuwim wrócił w rok po zakończeniu wojny. Zmarł 27 grudnia 1953 r. w Zakopanem.

 

  
1 Komentarz 2381 raz(y) oglądano.  Czytaj więcej... Wyślij artykuł do znajomych Strona gotowa do druku  
 
O kolędach i nie tylko
Autor Bibliotekarz Opublikowano:  środa, 12 grudnia 2012

Biblioteka

Słowo ‘kolęda’ pochodzi od łacińskiego wyrazu ‘calendae’ oznaczającego pierwszy dzień miesiąca, w którym mijał termin płacenia długów. Kalendy styczniowe, rozpoczynające od połowy I wieku nowy rok, były w Rzymie wielkim świętem. Zbiegały się one bowiem  z grudniowymi uroczystościami ku czci Saturna – czasem pojednania, zabawy i podarków. Pieśni, jakie śpiewano wówczas, zawierały życzenia pomyślności i urodzaju (Saturn był patronem rolników i gospodarzy), pochwały i podziękowania dla dobroczyńców. Wraz z upływem czasu zaczęły przenikać do nich treści chrześcijańskie.

  
Komentarz? 1343 raz(y) oglądano.  Czytaj więcej... Wyślij artykuł do znajomych Strona gotowa do druku  
 
Magia andrzejkowych wróżb
Autor Bibliotekarz Opublikowano:  poniedziałek, 03 grudnia 2012

Biblioteka

Andrzejki przypadają na noc z 29 na 30 listopada, w wigilię św. Andrzeja. Według dawnych wierzeń ta noc miała moc magiczną, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości. Nie ma pewności, dlaczego właśnie ten czas uznano za najlepszy dla wróżb matrymonialnych, może wpływ na to miała pora roku? W tym samym okresie, bo w nocy z 24 na 25 listopada przypadał bowiem zapomniany w XX wieku zwyczaj Katarzynek, kiedy wróżyli sobie kawalerowie, podczas gdy Andrzejki pierwotnie należały do panien.
Także w noc św. Marcina, z 10 na 11 listopada, pytano los o przyszłość. 

Dzień świętego Andrzeja przypada na przełom pór roku (jesieni i zimy) i roku liturgicznego. Jest to też ostatnia chwila przed adwentem: "Święty Jędrzej adwent przytwierdzi". W wierzeniach ludowych w okresie przedadwentowym najczęściej pojawiały się istoty pozaziemskie, wróżby miały więc moc największą, a sprzyjać i pomagać im miały błąkające się po ziemi duchy. 
Komentarz? 1188 raz(y) oglądano.  Czytaj więcej... Wyślij artykuł do znajomych Strona gotowa do druku  
 
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
Autor Bibliotekarz Opublikowano:  wtorek, 23 października 2012

Biblioteka

Październik od wielu lat jest Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych. W roku 2012 hasłem MMBS jest: Biblioteki szkolne – klucz do przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.

Kto wymyślił takie święto?

     W 1971 roku powstało Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarzy Szkolnych. Organizacja ta zajmuje się problemami bibliotek oraz bibliotekarzy szkolnych. I właśnie to Stowarzyszenie w 1999 roku zainicjowało Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych. Obchodzone jest ono w czwarty poniedziałek października. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. Od 4 lat to świętowanie przedłużyło się do całego miesiąca.

Co oznacza wyraz "biblioteka"?

   Słowo pochodzi od greckiego bibliotheke (gdzie biblion albo biblos to księga, a theke - składnica) i oznacza zbiór książek oraz innych materiałów źródłowych. Biblioteka to instytucja społeczna, która gromadzi, przechowuje i udostępnia materiały biblioteczne oraz informuje o materiałach bibliotecznych swoich i obcych. 
Komentarz? 1077 raz(y) oglądano.  Czytaj więcej... Wyślij artykuł do znajomych Strona gotowa do druku  
 


 
 
 
 
 
 
 
 
Publiczne Gimnazjum Nr 2 w Sokołowie Podlaskim
Strona oparta jest na systemie PostNuke. PostNuke jest Darmowym Oprogramowaniem na licencji GNU/GPL.
Zdjęcia i artykuły są własnścią autorów.
Administrator serwisu.